Darmowa dostawa od 600,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Bezpieczeństwo dzieci podczas skakania na trampolinie

2023-06-11
Bezpieczeństwo dzieci podczas skakania na trampolinie

Za oknem pogoda iście wiosenna. Dzieci chętnie bawią się na zewnątrz, z czego bardzo cieszą się rodzice. Mimo mnóstwa dostępnych zabaw, skakanie na trampolinie daje dzieciom dużo frajdy. Bezpieczeństwo dzieci podczas skakania na trampolinie jest priorytetem, który wymaga świadomego podejścia i odpowiednich środków ostrożnościCiepłe dni sprzyjają aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, gdzie chętnie spędzają czas zarówno dzieci, jak i dorośli.

Możliwości zabaw jest naprawdę sporo, a jedną z nich jest skakanie na trampolinie. Moda na tę atrakcyjną formę rozrywki zagościła u nas na dobre. Na rynku jest coraz więcej modeli trampolin. Ich ceny często są bardzo zróżnicowane, a my zastanawiamy się, dlaczego aż tak się różnią. Chociaż wiele ofert kusi niskimi cenami, jednak niekoniecznie idzie to w parze z jakością. Wybierając trampolinę ogrodową, szczególnie tę ogrodową, która narażona jest na działanie czynników zewnętrznych, weźmy pod uwagę kilka czynników.

 

Po pierwsze: bezpieczne otoczenie trampoliny

Trampolina ogrodowa powinna być umieszczona na stabilnym, poziomym terenie, z dala od drzew, płotów, ścian oraz innych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie podczas wpadnięcia na siatkę bezpieczeństwa. Jak widzimy zachowanie odpowiedniego miejsca, wolnego od przeszkód wokół trampoliny jest niezwykle ważne!

Po drugie: solidny sprzęt

Trampolin ogrodowych na rynku jest coraz więcej. Ich ceny często są bardzo zróżnicowane, a my zastanawiamy się, dlaczego aż tak się różnią. Chociaż wiele ofert kusi niskimi cenami, jednak niekoniecznie idzie to w parze z jakością. Wybierając trampolinę ogrodową, szczególnie tę ogrodową, która narażona jest na działanie czynników zewnętrznych, weźmy pod uwagę kilka czynników, takich jak:

 • grubość i wykonanie ramy,
 • liczbę i grubość nóg,
 • sprężyny użyte do mocowania maty (im więcej i im dłuższe, tym lepiej),
 • osłonę na ramę i sprężyny (najlepiej, jeśli wykonana jest z grubszego tworzywa, nie jedynie cienkiej folii PE),
 • wykonanie maty do skakania,
 • trampolina powinna być wyposażona w siatkę zabezpieczającą (są dwa typy – siatka zewnętrzna, w przypadku której konieczne są również osłonki na podtrzymujące ją słupki, i siatka wewnętrzna – uniemożliwia wpadnięcie na słupek). Czasem nazywana siatkę bezpieczeństwa powinna być prawidłowo zamontowana i zamknięta (zapiętym suwakiem) podczas skakania na trampolinie.
 • drabinkę do wchodzenia na trampolinę.

Dodatkowo warto dokupić siatkę pod trampolinę (uniemożliwia wejście dzieci bądź zwierząt pod ruchomą część trampoliny) oraz plandekę chroniącą matę, gdy nie korzystamy z trampoliny.

Po trzecie: zasady bezpieczeństwa

Podczas ćwiczeń na trampolinie powinniśmy zachować kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa i szczególnie uczulić na nie dzieci. To co dla nas wydaje się oczywiste, dla nich już niekoniecznie. Przed rozpoczęciem korzystania z trampoliny, sprawdźmy, czy nie ma ona jakiś uszkodzeń (maty do trampoliny, siatki zabezpieczającej czy sprężyn).Przede wszystkim nie zostawiajmy najmłodszych bawiących się na trampolinie bez opieki. Wyobraźnia dziecięca nie zna granic i nigdy nie wiadomo, co do głowy może wpaść bawiącym się dzieciom.

Pamiętajmy, aby były bezpieczna zabawa i aby na trampolinie nie bawiło się jednocześnie zbyt dużo dzieci. Najbezpieczniej, gdy na trampolinie skacze jedno dzieckoMinimalizujemy wtedy ryzyko wpadnięcia na siebie kilkorga dzieci. W przypadku większych trampolin starajmy się, by dzieci uważały na innych skaczących. Na początku warto pokazać dzieciom, jak powinny się bawić, powiedzieć, jakich skoków nie wykonywać (np. na główkę, salt).Siatka zabezpieczająca (czasem zwana siatką ochronną) zapewnia bezpieczne pozostanie na trampolinie, nawet podczas najbardziej energicznych skoków.

Po zakończeniu zabawy, opuszczamy trampolinę w spokojny sposób, schodząc na ziemię bez zeskakiwania, co pozwala stawom dostosować się do mniej elastycznego podłoża. Nie wolno również wchodzić na trampolinę w butach oraz nie wnosić na nią żadnych ostrych przedmiotów. Podczas pobytu dzieci czy innych osób na trampolinie, nie powinny się tam znajdować żadne ostre przedmioty.

Może jeszcze na koniec element, który jest niedoceniany, ale bardzo ważny dla bezpiecznego korzystania z trampoliny ogrodowej. Powinna ona być umiejscowiona na miękkim podłożu co minimalizuje ryzyko urazów w przypadku nieszczęśliwego wydarzenia jakim może być upadek.

Po czwarte: regularne kontrole stanu technicznego

Regularne sprawdzanie trampoliny pod kątem ewentualnych uszkodzeń, takich jak pęknięcia, rdzewienie, luźne lub uszkodzone sprężyny, zapewni, że trampolina dla dzieci jest bezpieczna i pozostaje w użyciu przez wiele lat.

Jeszcze przypomnijmy dlaczego warto skakać na trampolinie:

 • Poprawa kondycji sercowo-naczyniowej: Skakanie na trampolinie zwiększa tętno i poprawia krążenie, co jest kluczowe dla zdrowia serca i wydolności organizmu (trening cardio).
 • Zwiększenie koordynacji i równowagi: Dzięki ćwiczeniom na niestabilnym podłożu (jakim jest trampolina), poprawiamy koordynację oraz równowagę, przy jednoczesnym wzmacnianiu mięśni głębokich i kondycji fizycznej.
 • Wzmocnienie mięśni: Skakanie angażuje mięśnie całego ciała, w szczególności nogi, brzuch i plecy, pomagając w ich wzmocnieniu i lepszemu utrzymaniu równowagi. 
 • Redukcja stresu i poprawa nastroju: Skakanie wyzwala endorfiny, hormony szczęścia, które naturalnie redukują stres i poprawiają nastrój. 

By jednak w pełni się nią cieszyć, warto przestrzegać tych zasad bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku korzystania z batutu przez mniejsze dzieci. Dbanie o te aspekty zapewni dzieciom nie tylko radość i świetną zabawę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podczas skakania na trampolinie. Znajdź solidną i bezpieczną trampolinę ogrodową! Wysoka jakość i różnorodność modeli - znajdź idealną rozrywkę do ogrodu dla całej rodziny. Kliknij tutaj!

Życzymy bezpiecznych i wysokich lotów :)

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 196 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-19
Szybko, sprawnie. Polecam
2024-02-07
Wszystko super
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel